Diğer Yazılar

Antartika’da Neler Oluyor?


Dünyanın güney kutbunu kaplayan büyük kara parçası Antarktika genellikle gündeme girmez. Ama Erdoğan’ın kaş çattırıcı açıklamalarından sonra Türk halkı dünyada Antarktika diye bir kıta olduğunu tekrar hatırlamış durumda.

Hava şartlarının çok ağır olduğu bu büyük kıtada birçok ülke araştırma üsleri bulunduruyor. Türkiye bu ülkeler arasında bulunmuyor. Lakin, Erdoğan’ın son zamanlardaki ilgisi sayesinde artık biz de Antarktika’da bir araştırma üssü kurarak gözlemci ülke konumuna yükseleceğiz. Bu noktada herkesin aklını kurcalayan tek bir soru var:

Neden?

Neden Antarktika, neden şimdi?

Hava koşullarının aşırı derecede zorlayıcı olduğu bu kıta insanlık için meteoroloji araştırmalarından başka nasıl bir önem arz ediyor? Son 20 yıl içinde önemli dünya liderleri neden Antarktika’yı ziyarete gitti? Antarktika’da bulunan ülkeler sadece meteoroloji bilimi için oradalarsa neden ayrı ayrı üslerde bulunuyorlar? İnsan, zaman ve para tasarrufu için neden ortak kullanılan tek bir üs inşa edilmiyor? Bu soruların cevaplarını anlayabilmek için Antarktika’yı ve bu kıtayı sarmalayan gizemleri yakından incelemek gerekir.

Dünya Liderleri Neden Antarktika’yı Ziyarete Gidiyor?

Geçtiğimiz 20 yıl içinde dünyaca ünlü birçok isim Antarktika’yı ziyarete gitti. 22 Ocak 2009’da Obama zamanın başkan yardımcısı ve bugünün yolsuzluk iddialarıyla çalkalanan Demokrat parti adayı Joe Biden’ı “özel bir görev” için göndermiş. Görevin niteliği asla su yüzüne çıkmamış. İlginç.

15 Kasım 2016 yılında ise Antarktika’ya tüm dünyada iklim değişikliği farkındalığı yaratmak için uğraşan ve zamanın ABD dışişleri bakanı olan John Kerry gitmiş. Obama’nın Antarktika ilgisi nedir acaba? Hem başkan yardımcısını hem de dış işleri bakanını yollamış. John Kerry’nin Antarktika ziyareti hakkında bir kaş çattırıcı bilgi daha var. Araştırmacı Brad Olsen’ın Antarktika ziyareti ile denk düşen Kerry, Olsen’ın anlattıklarına göre yörenin en büyük üslerinden biri olan McMurdo’ya vardıktan hemen sonra 3 gün boyunca ortadan kaybolmuş. Nerede olduğu bilinmediği 3 günün sonunda tekrar McMurdo’ya inen Kerry ABD’ye geri dönmüş. Acaba yeraltındaki gizli mağaralara götürülmüş olabilir mi?

Obama’nın kendisinin de gayri-resmi bir şekilde Antarktika’ya gittiği düşünülüyor. Ama orada neler oluyor dedirtecek bir diğer Amerikalı ziyaretçi de Ay’a ayak basan ikinci insan Buzz Aldrin. Buzz Aldrin Antarktika ziyaretine mazeret olarak ‘Ay’a gittim, güney kutbuna da gideceğim’ demiş. Peki, buraya kadar tamam. Olayın ilginç tarafı ise Aldrin’in Antarktika gezisini sağlık sorunları nedeniyle yarıda kesip tıbbi uçaklarla acilen Yeni Zellanda’ya götürülmesi ve tam bu sırada “Hepimiz tehlike altındayız. Bu kötülüğün ta kendisi.” (We are all in danger. It is evil itself.) diye bir tweet atması. Attığından tam bir saat sonra sildiği tweetin altında güney kutbunda bulunduğu iddia edilen ve Google Earth’ten de bulunabilen Antarktika piramitlerinin resmi var. Koskoca yaşlı kurt Buzz Aldrin Antarktika’ya neden gitti? Böyle gizemli bir tweeti neden attı?

Antarktika ile sadece ABD ilgilenmiyor. 28 Ocak 2013’te ve 29 Mart 2017’de ise bu sefer Antarktika’yı Putin ziyarete gidiyor. Putin’in 2017’deki ziyaretine Rusya başbakanı Dmitry Medvedev de katılmış! Dünyanın süper-güçlerinden birinin en yüksek iki adamının Antarktika gibi uzak ve sözde önemsiz bir yeri ziyarete gitmesi herkeste soru işaretleri yaratmalı.

Rusya’nın Antarktika’ya olan ilgisi en az ABD kadar yüksek olmalı çünkü Şubat 2016’da Putin Antarktika’ya bu sefer Rus Ortodoks Kilisesi patriği Kirill’i göndermiş. Sadece sözde bilim için ziyaret edilen bu buz gibi kıtaya son derece önemli bir din adamının gönderilmiş olmasına ne demeli? Makaleye göre Kirill, penguenleri ziyarete gitmiş. Hahahahahah.. Penguenlerin son yıllarda rahiplerin su yüzüne çıkan skandallarından haberleri olsa Kirill’i 5 metre yanlarına yaklaştırmazlardı herhalde.

Şubat 2013’te ise Avustralya’nın genel valisi (governor-general) dedikleri ve cumhurbaşkanı mertebesine tekabül eden en üst düzey yetkilisi Antarktika’yı ziyarete gitmiş. Şu noktaya dikkatinizi çekerim: bu adam bir bilim adamı değil, bakan değil, başbakan değil. Kraliçe Elizabeth’in Avustralya kolonilerine hükmetmek için atadığı genel vali. Avustralya’da daha üst düzey bir mertebe yok.

Ne var kardeşim o kıtada? Nedir bu önemli isimleri dünyanın öbür ucuna ziyarete götürten? Antarktika öyle diplomatik bir ziyarete giderken uğranacak bir yer de değil. Her yerden uzak. Geçerken bizim bilim insanlarına bir merhaba diyeyim demek olmuyor yani. Kaldı ki zaten bu tarz ziyaretlere üst düzey yetkililer gitmez. Taş çatlasa bir bakan gönderilir. Bu denli önemli isimler çoğunlukla ciddi diplomatik görevlerde anılır. Peki Antarktika’da ne gibi üst düzey diplomasi yürütülebilir ki?

Nazilerin Antarktika İlgisi

Konu Antarktika olunca Almanların kıta ile olan ilişkilerinden bahsetmemek mümkün değil. Nazileri bu kıta ile bağlayan birçok teori ve bu teorileri destekleyen onlarca bulgu var. Bunun yanı sıra gizli uzay programları ile olan tecrübelerini anlatan birçok muhbirin hikayelerindeki en büyük ortak nokta hep Naziler olmuştur. Bu teorilere göre üst düzey Naziler savaşın kaybedilmeye başladığı zamanlarda çok gizli yürütülen U-Boat denizaltı operasyonlarıyla Antarktika’da kurmuş oldukları yeraltı üssüne birçok teçhizat, ikmal malzemeleri ve yetkili taşır, savaş kaybedildikten sonra da geliştirdikleri üstün teknolojiler ile operasyonlarına devam ederler.

Nazilerin İkinci Dünya Savaşı öncesi ve sırasında Antarktika’ya olan ilgileri bilinen bir gerçek. Buzul kıtaya ilk seferlerini 1911-1913 yıllarında gerçekleştiren Almanların 1934 yılında kıtaya sık sık gitmeye ve kurdukları üsse birçok mühimmat taşımaya başladıkları söz konusu. Antarktika’da kurdukları düşünülen büyük askeri denizaltı üssü bilgisinin kaynağı ise Alman deniz kuvvetleri başı büyük amiral Karl Dönitz’den geliyor. Dönitz 3 ayrı konuşmasında denizaltı filolarının “dünyanın öbür ucunda” kurdukları ele geçirilemez bir askeri üsten bahsediyor. Bu üssün kutuplardan birinde olduğunu ise Nuremberg mahkemeleri sırasında söylediklerinden biliyoruz:

 

At Nuremberg he boasted of “an invulnerable fortress, a paradise-like oasis in the

middle of eternal ice.”

[Ibid., citing Willibald Mattern, UFOs Unbekannte Flugobjekt? Letzte Geheimwaffe des Dritten

Reiches?]

 

Bulgulardan bir diğeri de dört farklı Alman U-boat denizaltılarının Avrupa savaşının tamamlanmasından aylar sonra Arjantin sularında teslim olması.

  • U-530 Mar del Plata, Arjantin’de 10 Temmuz 1945’te teslim olur
  •  U- 977 Mar del Plata, Arjantin’de 17 Ağustos 1945’te teslim olur
  • U-465 Patagonya kıyılarında Ağustos 1945’te kasten batırılır
  • Numarası bilinmeyen bir başka U-Boat denizaltısı ise 10 Haziran 1945’te Arjantin
   donanmasına teslim olur

4 tane denizaltı savaşın bittiği sıralarda Antarktika ve Arjantin sularında balina avlamıyordu herhalde.

Bu noktada devreye, savaşın sonlarına doğru Alman istihbarat örgütlerine sızmış olan Amerikan ve İngiliz casusların bilgilerini derlemekle görevli eski Amerikan donanması istihbarat yetkilisi William Tompkins giriyor. Tompkins’in anlattığı bilgiler dudak uçuklatıcı.

Tompkins’e göre Naziler 1930’larda Antarktika’nın altında Reptilyanların yaşadığı dev mağaralar keşfeder. Reptilyanlarla yaptıkları anlaşmalar doğrultusunda bu mağaralardan iki tanesine çıkarma yapıp askeri üsler inşa etmeye başlarlar. Bu mağaralara su altında bulunan doğal tüneller vasıtasıyla denizaltılarla ulaşılır. Amiral Dönitz’in bahsettiği denizaltı üssü bu olabilir mi?

Dönitz’in denizaltı üssü zannedilenin aksine, boş bir iddia değil. Savaşın bitiminden sonra bir Alman denizaltı subayının ortaya çıkardığı dokümanlarda tam da bu anlatılıyor:

 

 

Nazilerin Antartika'daki üslerine ulaşma haritası
Nazilerin Führer’in özel U-Boat denizaltı filosuna verilen Antartika’daki üslerine ulaşma haritası

 

Dokümanlar Antarktika’nın açıklarında su altında bir takım mağara tünellerinin koordinatlarını ve denizaltı kaptanlarının bu tünellerden geçebilmelerini sağlayan talimatları veriyor.

 

Agartha'ya su altından giriş talimatları
Antartika’daki denizaltı üssüne su altındaki mağaralardan giriş talimatlarının İngilizce Tercümesi

 

Zamanında bilinmemesine rağmen yapılan araştırmalar sonucunda Antarktika kıtasının buzunun altında akan birçok nehir olduğu tespit edildi. Bu nehirler neredeyse bütün kıtayı kaplıyor. Denizaltıların bu nehir yataklarından geçebiliyor olması kulağa hiç de aykırı gelmiyor.

 

Antartikanın buzsuz haritası
Antartika’nın buzlarının altında yatan coğrafya

 

Tompkins’in anlattığı bilgiler bununla sınırlı değil. Casusların anlattıklarına göre Almanlar savaş öncesi ve sırasında Vrill ve Thule gizli cemiyetleri çerçevesinde birçok farklı üslerde uçan daire teknolojileri geliştiriyor. Bu teknolojiler başarılı olmakla kalmayıp her iki gizli cemiyetin de kendi ürettiği uçan daire modellerine dönüşüyor. Almanya’nın teslim olduğu aylarda çalışır durumda olan birkaç farklı modelleri bulunduğuna dair bulgular var. Dairelerin başarılı performans göstermesine rağmen teknolojinin çok daha yüksek potansiyellere ulaşabileceğinin farkına varan cemiyetlerin savaşın sonuna doğru bütün operasyonları Güney Amerika ve Antarktika’da bulunan gizli üslerine taşıdıkları düşünülüyor.

Highjump Operasyonu

İkinci Dünya Savaşı bitmiş, Naziler yenilmiştir. Avrupa’yı dize getiren Alman ordusu teslim olur ve tüm teçhizatlarıyla, teknolojileriyle, savaş gemileri ve tanklarıyla müttefiklerin himayesi altına girer. Almanların savaşta sergiledikleri üstün teknoloji anlayışından yararlanmak isteyen Amerikalılar ‘Paperclip Operasyonu’ dahilinde bütün Alman bilim insanlarını ABD’ye aktarmaya başlar. Lakin tüm Nazi personeli beklendiği gibi teslim olmamıştır. Nazilerin bütün askeri verilerini inceleyen müttefikler, birçok üst düzey bilim insanının kayıp olduğunu fark eder. Bu kişiler şehit de olmamıştır; kimsenin haberi olmadan ortadan kaybolmuştur.

Nazilerin savaş performansında en büyük emeği geçen bu bilim insanları tüm kara ve hava sahalarının işgal altında olduğu Almanya’da nasıl ve nereye kaçmışlardır?

Çoğu insanın bu sorulara cevap ararken düşünmediği unsurlardan biri de Nazi istihbarat gücüdür. Savaşın sonunda ABD, Almanların bütün sırlarını öğrenmek üzere bütün Nazi istihbarat şebekelerini himayesi altına alır. Hatta dünyaca ünlü CIA bu şekilde başlamıştır. Savaş sırasında Nazi üslerinde görev alan müttefik casuslarının raporları ile ele geçirilen Nazi istihbaratı karşılaştırılır. William Tompkins de bu casusların raporlarını dinlemek ve ele geçirilen teknoloji ve bilgilerin ilgili üretim şirketlerine olan dağıtımı ile görevlidir.

Savaşın bitiminden 3-4 ay sonra Arjantin donanmasına teslim olan Nazi U-boat denizaltıları, savaş sırasında biriken UFO gözlemleri, halen nerede olduğu bilinmeyen 100 U-Boat denizaltısı ve casusların anlattıkları hikayeler sonunda ortaya çıkan resme göre Nazilerin bir kısmının Antarktika’ya kaçtıkları kesinleşir. Highjump Operasyonu da bu şekilde planlanır.

Ocak 1947’de, savaşın bitiminden neredeyse 2 yıl sonra ABD, “kıyılarını haritalamak ve ekipmanların buzul hava şartlarındaki performansını ölçmek” amacıyla Amiral Richard E. Byrd komutanlığında Antarktika’ya askeri bir çıkarma gerçekleştirir. Bu savaş grubu bir uçak gemisi, deniz uçakları, bir denizaltı, helikopterler ve 4000 küsur asker barındırır.

Görev süresi 8 ay olarak belirlenen savaş grubu Antarktika’ya ulaştıktan tam 8 hafta sonra sayıları açıklanmayan askeri personel ve uçak kayıpları yüzünden Antarktika’dan çekilir.

Bu operasyon Nazilerin Antarktika’da ciddi bir mevcudiyetleri olduğunu destekleyen en büyük unsurlardan biri. Savaş bittiği gibi bütün askeri güçlerini eve gönderen, donanmasının çoğunu görevden alan ABD’nin bu denli kapsamlı bir “teçhizat testi” görevi gerçekleştirmesi garip değil mi? Görünürde masum bir görev gibi görünürken neden bu kadar ciddi bir askeri güç görevlendiriliyor? 8 ay süreceği düşünülen görev neden 2 ayda aniden bitiyor?

Highjump Operasyonu’nun raporları sınıflandırılmış oldukları için olay hakkında daha fazla bilgiye erişimimiz yok. Ama Rusların operasyon hakkında yaptıkları bir belgeselde operasyonda görev aldığını iddia eden John Sireson adında Amerikalı bir denizcinin anlattıkları var. Bu denizci gerçekten de Highjump Operasyonu’nda görev almış mıydı? Anlattıkları ne kadar doğru? Bu soruları maalesef cevaplayamıyoruz. Ama en doğru bilgiye ulaşmak için her bilgi kırıntısını incelemek gerekir.

İşte Sireson’ın 26 Şubat 1947’de gerçekleşen çarpışma ile alakalı tüyler ürpertici açıklamaları:

Suyun içinden hışımla fırladılar. Gemilerin arasından öyle bir hızla geçtiler ki
yarattıkları hava basıncı radyo antenini yerinden çıkardı. Gözümü kırpmaya bile
zamanım yoktu. Casablanca uçak gemisindeki iki Corsair modeli uçak uçan
dairelerin burun kısmına monte edilmiş gizemli bir ışın silahı ile hemen vuruldu.
Sortinin hemen ardından yine suyun içine girdiler. Ben bu olay gerçekleşirken
Casablanca’nın güvertesindeydim. Sizin beni şu an gördüğünüz gibi olan biteni

izledim. Ne olduğumu şaşırmıştım. Bu araçlar gemilerin arasından süzülürken hiç
ses çıkarmıyorlardı ve şeytani bir iblis gibi ateş ediyorlardı. Gözlerim 120 fit
uzaktaki Murdoch destroyerine yöneldi. Birden alev aldı ve batmaya başladı.
Durumun vahim ve tehlikeli olmasına rağmen diğer gemiler arama ve kurtarma
botlarını göndermeye başladılar. Kabus aşağı yukarı 20 dakika sürdü. Daireler
tekrar suyun altına girdiklerinde hemen kayıplarımızı tespit etmeye başladık.

Dehşet verici bir durumdu.

Operasyon Sonrasında Amiral Byrd’ün Açıklamaları

Highjump Operasyonu’nun bitişine dair halka açık resmi raporlar bulunmamakta çünkü hepsi gizli olarak sınıflandırılmış. Lakin, Byrd’ün operasyonun hemen ardından (14 Nisan 1947’de) ABD başkenti Washington DC’ye çağırıldığı, zamanın savunma bakanı James Forrestal tarafından karşılandığı ve yetkililer tarafından sorguya tutulduğu biliniyor.

Savunma bakanı Forrestal’ın ismi Ufoloji’de de sık sık anılır. Dünya dışı varlıklar konusundaki gizlilik politikasının daha tam olarak oturtulamadığı zamanlarda ABD’nin savunma bakanı olan James Forrestal’ın bütün bu konulardan haberdar olduğu düşünülüyor. Highjump Operasyonu’nun bitiminden tam 2 sene sonra görevden alınması, akıl hastanesine sevk edilmesi ve hastanede ölü bulunmuş olması da cabası.

Ama bizi en çok ilgilendiren haber 5 Mart 1947’de Şili Cumhuriyeti’nin Santiago şehrinin ‘El Mercurio’ gazetesinde yayınlanır. Lee van Atta’nın “Mount Olympus Gemisinde” başlıklı röportajında amiral Byrd ABD’nin düşman bölgelere karşı hemen savunma önlemleri alması gerektiğini vurgular. Byrd kimseyi gereksiz yere korkutmak istemediğini ama yeni bir savaş çıkarsa ABD’nin kutuptan kutba olağanüstü hızlarda gidebilen uçan cisimler tarafından saldırı altına girebileceğini dile getirir. Amiral Byrd bu söylediklerini kuzey ve güney kutuplarında kazandığı kişisel tecrübelerine dayandırarak Uluslararası Haber Grubu konferansında  ekrarlar. Byrd’ün bu cümleleri ikinci dünya savaşının bitiminden 2 sene sonra sarf etmiş olması konuya gizem katmaktadır.

Kesin olarak bildiklerimiz

 

  • Birçok çok üst düzey makamların Antarktika’yı sıradan sebeplerle ziyarete gitmiş olmaları
  • Nazi ideolojisinin kaynağı olan Vrill, Thule ve Ahnenerbe gizli cemiyetlerinin ezoterik ve
   gizemli mistik konulara olan ilgileri ve dünyanın her tarafında yaptırdıkları seferler
  • Nazilerin Antarktika’ya olan ilgileri ve ziyaretleri
  • İkinci Dünya Savaşı sonunda akıbeti bilinmeyen 100 kadar Nazi denizaltısı ve birçok üst düzey
   Nazi bilim insanı
  • Antarktika’da resmi olarak bulunduğu açıklanan Nazi üssü (İnandırıcı yadsınabilirlik, makul
   reddedilme)
  • Highjump Operasyonu’nun gizemli ve açıklanmayan yanları
  • Amiral Byrd’ün açıklamaları

Kesin olmayan ama büyük ihtimalle doğru olan bilgiler

 

Bu makale boyunca sizlere kesin olarak kabul edilen bilgiler üzerinden bir resim çizmeye çalıştım. Verdiğim bilgilerin hepsinin kaynaklarını da eklemiş bulunuyorum. İşin asıl heyecanlı kısmı ise kesin olarak kabul edilmeyen bilgi kaynakları. Bu bilgi kaynakları çoğunlukla gizli askeri uzay programlarında çalışmış olduğunu iddia eden insanlardan oluşuyor. William Tompkins’den bahsettik. Tompkins’in yanı sıra bu tarz üslerde çalıştığını iddia eden onlarca muhbir bulunmakta. Corey Goode, Henry Deacon ve Emery Smith bunlardan sadece birkaçı. Ne anlattıklarını ileriki makalelerde daha detaylı bir şekilde inceleyeceğim. Lakin verdikleri çığır açan bilgilerin arasından Antarktika’yı ilgilendiren detaylar şöyle:

  • Naziler, Vrill ve Thule cemiyet üyelerinin arasındaki medyumlar (Maria Orsic) vasıtasıyla
   iletişime geçtikleri dünya dışı varlıklardan aldıkları bilgiler doğrultusunda ikinci dünya savaşı
   öncesi ve sırasında egzotik teknolojiler geliştiriyorlardı
  • Antarktika’nın altındaki dev mağaraları, mağaralarda yaşayan ırkları keşfettiler ve
   mağaralardan birine dev denizaltı üssü kurdular
  • Savaşın kötü gitmeye başlamasıyla birlikte bütün bu teknoloji ve çabaların hepsini hem
   geliştirdikleri uçan dairelerle hem de denizaltılarla Antarktika’ya taşıdılar
  • Uçan Daire teknolojilerini geliştirmeye devam ederek Ay’a ve Mars’a gittiler ve oralarda da
   üsler kurmaya devam ettiler
  • Highjump Operasyonu’nun ardından Nazilerle anlaşma yapmak zorunda kalan ABD, Nazilerin
   liderliği altında gizli uzay programlarını başlattı.
  • Antarktika’nın altındaki mağaralarda inanılmaz bir zenginlikte arkeolojik bulgular bulundu.
   Birçok şehir, eski zamanlardan kalma ırklar, donmuş insanlar ve devler, donmuş kalıntı uçan
   daireler ve insanlığın unutulmuş olan tarihinden daha birçok bulgu. Bu arkeolojik bulgular o
   kadar fazla ki, kazılar ve bulgular halen devam etmekte.

Bu bulguları neden saklıyorlar?

Bu tarz konularda sık sık karşılaştığım sorulardan biri de bu. Neden saklıyorlar? Cevabı çok basit: Bu bulguların hepsi insanlığın gerçek tarihini ve dolayısıyla gerçek potansiyelini simgeliyor. Dünya dışı varlıklar, Nazilerin planları, Atlantis ve insanlığın gerçek tarihi gibi konuların hepsi Pandora’nın kutusunda bulunuyor adeta. Pandora’nın kutusunun ne olduğunu bazılarınız hatırlar: kapağı açılınca asla kapatılamayan ve içinde iyi, kötü her türlü bilgiyi barındıran mitolojik kutu. Gerçeklerin sadece çok ufak bir kısmını kabul etseler bile, bu binlerce yeni soru işareti doğuruyor. Bu soru işaretleri de üsttekilerin yıllardır herkese yalan söylediklerini, dünyadaki birçok problemi tek gecede çözebilecek teknolojileri sakladıklarını itiraf etme zorunluluğuna itiyor. Bu sebeple bu konulardaki gerçekleri asla tek bir celsede açıklayacaklarını düşünmüyorum.

Lakin, gerçekleri kolektif bilincimize parça parça verdikleri doğru. Kamunun bazı şoke edici bilgilere nasıl tepki vereceklerini ölçmek ve aynı zamanda gerçeklerin azar azar yayılmasını başlatmak için arada sırada gerçek bulguları inandırıcı yadsınabilirlik çerçevesi altında yayınlıyorlar.

Peki, inandırıcı yadsınabilirlik ne demek? Yayılan veya yayınlanan bilginin inandırıcı yadsınabilirliği, o bilginin gerçek olmadığını inandırıcı bir şekilde gösterebilen gerekçesiyle alakalıdır. Mesela ABD’nin ünlü 51. Bölge’si ile alakalı bilgilerin ‘X-Files’ dizisinde bahsedilmesi, o bilgilere sağlam inandırıcı yadsınabilirlik sağlar. Bilgiler ne kadar doğru olursa olsun, bir dizide gösterilmiş olduğu için kamu tarafından rahatlıkla görmezlikten gelinebilir. Bu kavrama gösterebileceğimiz en güzel bir başka örnek ise gerçek bulgu ve bilgilerin saygın kaynaklar tarafından 1 Nisan tarihinde yayınlanması veya tabloid  gazete ve magazinlerinde yayınlanmasıdır. Bilgiler 1 Nisan’da yayınlandıkları için kaynak ve okuyucu tarafından şaka olarak görülür ama makalelerin şaka veya yalan olduğunu anlayana kadar geçen sürede kolektif bilince tohumlar ekilmiştir bile.


Güncelleme:

2014’te yazılmış ve yeni keşfettiğim şu makalede Antartika’nın altındaki sularda çok yüksek tünellerin keşfedildiği haberi yazıyor. Nazi denizaltılarına verilen haritadaki talimatların tamamen doğru olduğunu gösteren bulgulara bir tane daha eklenmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir