Diğer Yazılar

Başkalarını Anlamanın En İyi Yolu İnsanın Kendini Tanımasıdır

Hissettiklerimiz yüzünden başkalarını suçlamak ne kadar kolay değil mi? Hepimizin kendine has çizgileri var.

“Kimse bana şunu/bunu diyemez!”

Özellikle Türk kültüründe ego ve gurur o kadar ön plandaki, sanki insanlar karşı misillemeye geçmek için hep bir yerlerden hakaret bekliyorlarmış gibi davranıyorlar bazen. Hele o erkeklerin kız arkadaşlarını yanlarından ayırmayışı yok mu?

Bu tarz yüzeysel hareketlerin altında yatan sebepleri hiç düşünüyor muyuz?

İnsanın etrafında gerçekleşen herhangi bir olayı kontrol etmeye çalışmasının altında yatan en tartışılmaz duygu korkudur. İnsan kontrol etmeye çalıştığı unsurun kendi çıkarına göre sonuçlanmasını ister.

“Bana tembel diyemezsin” demek, tembel olarak anılmaktan korktuğunu gösterir. Eskiden annesi veya babası tembelliğin ne kadar kötü ve utanç verici bir özellik olduğunu aşılamıştır büyük ihtimalle.

Kız arkadaşlarını yanlarından ayırmayan erkekler de farkında olmadan aslında sevgililerini kaybetmekten ne kadar korktuklarını göstermektedir.

Başkalarına kızmak veya saldırgan davranmak insanın kendi içindeki huzursuzluğunu ve acizliğini gösterirken, bunun dişil versiyonu olan mağdur rolünü oynamak da insanın, başkalarını kendi çıkarları doğrultusunda manipüle etmeye çalışmasıdır.

Bu tarz örneklerle her gün karşılaşıyoruz. Bu hareketlerin altında yatan unsurları daha iyi anladığımız zaman çevremizdeki insanları da daha iyi tanımış oluyoruz. Bu noktada dış dünyanın, iç dünyamızın sadece bir yansıması olduğunu unutmayalım. Etrafa farkında olmadan korkularımızı veya acizliklerimizi yansıtan kim bilir kaç tane yaptığımız hareket, verdiğimiz reaksiyon var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir