Diğer Yazılar

Reenkarnasyon 2 – Dr. Ian Stevenson’ın Araştırmaları

Ian Stevenson 50 yıl boyunca Virginia Üniversitesi’nde psikiyatrist olarak çalışır. Araştırmalarını parapsikoloji olaylarına yönelten Stevenson, üniversitenin Algısal Araştırmalar Departmanı’nı kurar. Bu departmanın amacı

(1) Reenkarnasyon
(2) Ölüme Yakın Deneyimler
(3) Beden Dışı Deneyimler
(4) Ölüm Sonrası Deneyimler
(5) Ölüm Yatağı Düşleri
(6) Farklı Bilinç Durumları ve Psişizm

konuları üzerine bilimsel araştırmalar yapmaktır.

Stevenson 40 yıl süren araştırmalarında 3000’den fazla vakayı ziyaret eder, fiziksel zararların ve hafızanın hayattan hayata transfer olabileceğini kanıtlar.

İncelediği vakalarda en sık rastladığı özellik, vakaların çoğunlukla çocuk olmasıdır. Bulgulara göre çocuklar geçmiş hayatlarını genellikle 2 ila 4 yaşları arasında hatırlarlar. Hatta bazen hangi hayatlarının gerçek olduğundan emin olamadıkları için eski hayatlarına, eski ebeveynlerine geri götürülmek isterler. Bazen eski hayatlarında yaşadıkları yörenin mutfağını özleyen çocuklar yeni doğdukları hayatın yemeğine alışmakta zorluk çekerler.

Vakaların neredeyse %35’ini kapsayan benzerlik ise yeni doğanların geliştirdikleri ‘doğal olmayan ölüm’ fobisidir. Bu kimseler önceki hayatlarında doğal olmayan şekillerde ölmüşlerse eğer, ölümün gerçekleştiği durumlara karşı derin bir korku beslerler. Stevenson bunlara örnek olarak boğularak ölenlerin yüzme korkuları, vurularak ölenlerin silah korkuları veya bir taşıt kazasında ölenlerin de taşıtlarda seyahat korkularını gösterir.

Reenkarnasyon 2 – Dr. Ian Stevenson’ın Araştırmaları” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir